Dubokim disanjem očistite pluća

Znate li da je kapacitet vaših pluća 6 litara i da dnevno udahnete oko 9.000 litara zraka? No, to ne mora značiti da vaša pluća rade punim kapacitetom. Nažalost, većina ljudi koristi tek manji dio pluća, budući da diše samo tzv. plitkim disanjem zbog kojeg kisik ne dopire do svih dijelova ovog vitalnog organa.

Ako ne koristite svoja pluća u potpunosti (ne koristite metodu dubokog disanja i druge metode), u njima se mogu nataložiti štetne tvari. Posljedice akumulacije toksina sigurno ste i sami osjetili – glavobolju, teškoće s disanjem, vrtoglavicu i druge tegobe kojima je uzrok smanjena funkcija pluća.

Udahnite!

Kako to možete promijeniti? Jednostavno. Metodom koju već prakticirate, i to 23.000 puta dnevno! Udahnite! No ovaj put udahnite duboko i osjetit ćete kako kisik čini čuda za vaš cijeli organizam.

Duboko disanje za čišća pluća i zdraviji organizam

Plitko disanje posljedica je životnih navika, lošeg držanja, ukočenih mišića i slabe tjelesne aktivnosti. Iako pluća nisu mišić, i njih treba vježbati.

Duboko disanje je najbolja vježba koja će brzo i jednostavno očistiti vaša pluća i osigurati vam pravilnu izmjenu kisika i ugljikovog dioksida. Njome ćete potaknuti širenje mišića dijafragme i lakše napuniti alveole (zračne vrećice), a time ujedno osigurati i više kisika cijelom organizmu. Izbacit ćete nakupljene toksine i osjetiti brojne druge dobrobiti.

Polagano duboko disanje iz trbuha potaknut će pravilno držanje tijela i rad mišića trupa, koji sudjeluju u disanju, pa će vam na njemu biti zahvalna i vaša kralježnica. Pluća sudjeluju u hormonskom sustavu kontrole krvnog tlaka, tako da vam vježba dubokog disanja može poslužiti i kao prirodna pomoć kod hipertenzije. Ujedno, opustit će vas i smiriti, te je izvrsna metoda u borbi protiv stresa.

Kako duboko disati

Kako biste utvrdili vježbate li ispravno, jednu ruku možete položiti na trbuh, a drugu na prsa.

  1. Pronađite mirno i tiho mjesto. Idealno bi bilo u prirodi, no poslužit će i bilo koji drugi prostor u kojem se dobro osjećate.
  2. Sjednite, zatvorite oči i počnite s dubokim udisajem, kroz nos. Dišite polako.
  3. Brojite do pet dok udišete. Usredotočite se na trbuh – s njim započnite, neka se prvo on “napuni”, a tek onda pluća.
  4. Udahnite koliko god možete, dok pluća i trbuh nisu potpuno “puni”.
  5. Zadržite dah nekoliko sekundi (3-5), a zatim polako izdahnite, opet brojeći do pet.
  6. Ispraznite sav zrak, koliko god možete, pa i onda kada mislite da više nema niti jednog atoma koji je zaostao. (Osjetit ćete kako se trbuh uvlači prema unutra).
  7. Kada ste ispustili sav zrak, ponovno udahnite.
  8. Vježbu ponovite ukupno 10 puta.

Uvrstite ovu metodu u svoju svakodnevnu rutinu. Tako ćete pomoći vašim plućima, ali i tijelu osigurali novu energiju i poletnost. Koliko je korisna, u to ćete se vrlo brzo uvjeriti i sami.

 

Prodišite punim plućima – liječenje disanjem

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads